Aktualizované:
23.3.2021
Tlačivo na 2%

TOPlist
TOPlist


GALÉRIA ČLENOV RADY REPUBLIKOVEJ ŠPECIFICKEJ ORGANIZÁCIE SZTP ŤAŽKO TELESNE POSTIHNUTÝCH A VOZIČKÁROV V NITRE

Alexander KOLLÁR

 
člen Rady  

Narodil som sa 7.8.1951 a až do svojich 28. rokov som žil životom zdravého muža. Oženil som sa a mal 8-mesačnú dcéru, keď som 15. júna 1979 vyliezol na tú osudnú čerešňu. Hneď po páde som tušil, že je to zlé, lebo som si necítil nohy. Diagnóza znela paraplégia. Život sa mi od základov zmenil, držali ma pri ňom len moja rodina a moja vášeň – poľovníctvo.

Postupom času som sa začal angažovať vo veciach okolo bariér. Hlavne v 90. rokoch, keď sa začalo postupne obnovovať moje mesto Štúrovo, som si uvedomil potrebu povedať kompetentným, aby brali ohľad aj na handicapovaných a na mamičky s kočíkmi. Začalo to chodníkmi, chodil som (a doteraz chodím) priamo k prácam, k robotníkom a usmerňujem ich, aby dávali pozor na výšku obrubníkov, na sklony nájazdov. Začali sme presviedčať majiteľov reštaurácií, aby urobili bezbariérové toalety, a pomáhali a radili sme im, ako ich spraviť, aby boli naozaj bezbariérové.

Mojim asi najväčším úspechom bola realizácia projektu na inštaláciu zdviháka do bazéna pre telesne postihnutých a vozičkárov do krytej plavárne v Štúrove, na ktorý nám v rozhodujúcej miere prispeli Spojené holandské nadácie. Po úspešnom nainštalovaní zdviháka organizujeme každoročne v Štúrove, v rámci 24 hodinového non-stop plávania, aj súťaž v plávaní vozičkárov.

Vzhľadom na to, že v Štúrove je sociálno-rehabilitačné centrum Zväzu telesne postihnutých a ročne naše mesto navštívi vyše päťsto ťažko telesne postihnutých debariérizujem vo dne v noci.

Slovenský zväz telesne postihnutých uznal moju prácu udelením striebornej a neskôr zlatej medaile.

Svoje skúsenosti chcem realizovať aj v Republikovej organizácii vozičkárov so sídlom v Nitre.

V Štúrove sa dostanete na vozíčku všade, srdečne Vás pozývam do nášho mesta.

Kontakt: 0907/961935, E-mail: kollar.a@inmail.sk