20. októbra, tohto roku som sa vybrala do Brna na veľtrh, na výstavu Rehaprotex 2009. Na výstavisko nás bezplatne odviezol autobus, ktorý zvážal ľudí z rôznych miest na Slovensku - Nitra, Bratislava, Trnava. Požiadavka bola len vopred nahlásiť z ktorého mesta by ste chceli ísť.( www.alfacon.sk veľtržná turistika.) Autobus nás doviezol priamo k výstavisku, a po prehliadke späť domov. Bol to turistický autotobus, ktorý mal vysoké schody.
Na výstave bolo o čosi menej zdravotníckych pomôcok ako po iné roky. Možno to bolo aj v dôsledku súčasnej krízy. Čo sa týka výstavy, nachádzala sa asi v troch pavilónoch. V jednom pavilóne boli vozíčky, (www.sivak.cz) barličky, chodítka, (www.meyland-smith.dk) rôzne druhy bicyklov, ako napríklad handbiky (www.benecykl.cz) a trojkolky (www.loped.cz). Potom tu boli rôzne schodolezy,(www.vecom.cz) mechanické a elektrické invalidné vozíky, (www.meyra.cz, www.pride.cz, www.ortoservis.cz, www.r82.com, www.medicco.cz) rôzne polohovateľné kočíky, stoličky,(www.RQL.cz) pomôcky na uľahčenie osobnej hygieny (www.audy.cz, www.zptech.cz).
Mňa osobne zaujali dva elektrické invalidné vertikalizačné vozíky SQUOD STAND UP cena 119.000Kč (www.vermeiren.cz) a HI-LO E 18.68N cena 125.000 Kč. (www.sancebrno.cz , ŠANCE podej kompenzačných pomucek, Táborská 138/220, 61 500 Brno tel. 548 212 121).
Tiež sa mi páčili niektoré automobily, ktoré boli prispôsobené pre vozičkárov. Videla som napr. auto, ktoré môže šoférovať vozičkár, takže namiesto bočných a zadných dverí sa mu otvorí celá predná kapota aj s volantom. Vozičkár si tam zacúva sediac na vozíčku, kapota sa sklopí a môže rovno šoférovať. (www.elbee.cz).
Priamo na výstave ste si mohli vyskúšať rôzne druhy softwaru na ovládanie počítača očami alebo hlasom. Mne sa páčil software, ktorý bol vytvorený na písanie odborných prác. Tento software fungoval tak, že ste hovorili do mikrofónu a všetko, čo ste nadiktovali, počítač prepisoval do textu. Samozrejme bolo treba, aby si počítač najprv zvykol na Vašu výslovnosť, a to ste ho učili takým spôsobom, že ste čítali text, ktorý sa zobrazoval na obrazovke monitora, (napr. úryvok z rozprávky, kúsok odborného článku alebo iné). Program som si sama vyskúšala a milo ma prekvapil, pretože napísal asi 80% všetkého, čo som povedala. Program stojí 24 000 - 34 000 Kč, pri jeho kúpe, ak ste občan s ťažkým zdravotným postihnutím máte nárok na 50%-nú zľavu. Firma na požiadanie bezplatne zapožičia tento software na dva týždne až jeden mesiac. Jeho nevýhodou je to, že zatiaľ funguje len v češtine. (www.diktovani.cz) Tiež bolo možné vyskúšať rôzne tipy klávesníc, ktoré mali zväčšené tlačítka, ktoré boli farebne odlíšené, alebo mali veľké, dobre viditeľné písmenká.
Ďalej tam boli rôzne motopedy, (www.fysiomed.cz) ktoré slúžili na rozhýbanie horných a dolných končatín. A tiež na posilňovanie. Boli to vlastne bicykle, iba s tým rozdielom, že namiesto sedanky ste sedeli priamo na vozíčku a pedále a rukoväte ste si pripevnili na nohy. Pri cvičení sa na monitoroch zobrazovala aj počítačová hra, kde ste išli na bicykli po rôznych turistických trasách. Ďalšia časť výstavy bola venovaná tvorivým dielňam, kde sa vystavovali a predávali výrobky z chránených dielní, z rôznych kútov Českej republiky. V treťom pavilóne boli firmy, ktoré vystavovali zdravotnícke prístroje a zdravotnícky materiál určený pre nemocnice a zdravotnícke zariadenia. (www.obchod.teplodomova.cz).
Okrem iného boli na výstave aj ukážky výcviku psov, určených na pomoc ľuďom s rôznym druhom postihnutia.
Na záver by som ešte chcela doplniť, že v zátvorkách sa nachádzajú internetové odkazy, kde si môžete pozrieť vystavované pomôcky.
Autor: Mgr. Andrea Janíčková