Milí priatelia!
Je už tradíciou, že ťažko telesne postihnutí ľudia z celého Slovenska sa stretávajú v starobylej Nitre. Poradenský pomáhať ľuďom s ťažkým telesným postihnutím je pri prekonávaní sociálnych problémov jedným z prvoradých poslaní Republikovej špecifickej organizácie Slovenského zväzu telesne postihnutých (RŠO SZTP), ťažko telesne postihnutých (ŤTP) a vozičkárov.

Nás nesporne zaujíma legislatíva, ktorá sa nás bytostne dotýka o.i. najmä dva veľmi dôležité zákony: zákon o sociálnych službách a zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Najmä v oblasti sociálnych služieb je dôležité spolupracovať a komunikovať s vyššími územnými celkami, obcami, aby sme pri napĺňaní ustanovení zákona hľadali riešenia, upozorňovali na problémy, ktoré sa vyskytnú v praxi a aby sme sa podieľali na odstraňovaní takých ustanovení zákona, ktoré sa v praxi ukázali ako ťažko realizovateľné, komplikované. Nestačí len kritika z našej strany, potrebujeme získavať konkrétne argumenty a o nich diskutovať s kompetentnými.

So zákonom o sociálnych službách súvisí aj spracovanie komunitných plánov, ktoré ukladá zákon samosprávam.

Organizácie občanov so zdravotným postihnutím by sa mali aktívne zapájať do týchto aktivít.

V týchto zákonoch je ešte veľa paragrafov, ktoré bude nutné novelizovať, nakoniec však priniesli viacero pozitívnych opatrení: valorizáciu peňažných príspevkov, zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu, zlepšenie legislatívnych podmienok na poskytovanie sociálnej rehabilitácie atď. Stále sme však nespokojní so spôsobom skúmania príjmu v súvislosti s poskytovaním príspevku na osobnú asistenciu. Pôsobí demotivačne na zamestnávanie. Hoci tento príspevok nie je náhradou ušlej mzdy, ale má podporiť schopnosť nezávislého života.

Veľmi potešujúci je aj výsledok analýzy súladu našej legislatívy s Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, podľa ktorej neexistujú legislatívne prekážky jej ratifikovateľnosti. Ratifikácia Dohovoru OSN zostáva naďalej jednou z dôležitých oblastí práce všetkých organizácií so zdravotným postihnutím.

Organizácia spojených národov v uvedenom Dohovore opätovne potvrdila prepojenie všetkých ľudských práv a slobôd a potrebu zaručiť osobám so zdravotným postihnutím ich plné užívanie bez diskriminácie. Uznáva tiež, že diskriminácia akejkoľvek osoby na základe zdravotného postihnutia znamená porušenie prirodzenej dôstojnosti a hodnoty ľudskej bytosti. Uznáva význam osobnej samostatnosti a nezávislosti, usudzuje, že osoby so zdravotným postihnutím by mali mať možnosť aktívne sa podieľať na rozhodovacích procesoch o politikách a o programoch, vrátane tých, ktoré sa ich priamo dotýkajú.

Mnohé bude závisieť od nás samotných. Nesmieme byť len pasívnymi užívateľmi sociálnych istôt. Musíme upozorňovať kompetentných, aj na základe uvedeného dohovoru, žiadať podporu a ochranu práv a dôstojnosti osôb so zdravotným postihnutím tak, aby významne prispel k odstráneniu závažného sociálneho znevýhodnenia a k podpore ich účasti v občianskom, politickom, hospodárskom, sociálnom a kultúrnom živote s rovnakými príležitosťami tak, ako je to vo vyspelých západných štátoch.

Vážení priatelia, to, že opäť držíte v ruke Vozičkára, je vďaka MPSVaR SR, daňovníkom, sponzorom a Vášmu stále narastajúcemu záujmu o časopis. Veľkú úlohu zohralo pochopenie Vás všetkých, ktorí ste na Vozičkár prispeli.

V roku 2010 v nastávajúcom živote a v práci Vám členovia Rady organizácie z úprimného srdca želajú trvalé zdravie, pokoj, osobné a pracovné úspechy!

Viliam Franko