Hendikepovaní získajú kompenzačný príspevok, iba ak spĺňajú majetkový limit.
Selektívne štát rozdá aj príspevok na auto.

Niektoré príspevky pre ťažko zdravotne postihnutých sa budú po rokoch opäť zvyšovať. Naďalej však bude záležať na príjme a majetku. Parlament prijal roky pripravovaný zákon o takzvaných kompenzačných príspevkoch.

Hlavná výhrada hendikepovaných, ktorí žiadali príspevok bez posudzovania ich majetku neprešla. Vládna väčšina vyhovela ministerke práce a návrh schválila v takej podobe, akú Viere Tomanovej zo Smeru odobrila. Neobmäkčili ju ani výhrady niektorých opozičných poslancov, že zákon by mohol byť v rozpore s ústavou.

Čo je protiústavné?

Napríklad na kúpu auta štát prispeje iba tomu, kto ho bude potrebovať na cestu do práce, školy alebo zariadenia sociálnych služieb. Iná cesta k tomuto príspevku nevedie.

Ministerka pritom povedala, že chce zdravotne postihnutým pomôcť „v každodennom živote,“ aby mali rovnaké príležitosti ako ostatní a „mohli realizovať svoje základné ľudské práva“. Výbor pre ľudské práva, v ktorom by mali spolu sedávať Miklós Duray, Vladimír Mečiar, František Miklóško, Ján Slota i Ľuboš Micheľ, sa v polovici októbra uzniesol, že príspevok má získať každý, kto je odkázaný na prepravu autom a „kto sa týmto spôsobom potrebuje prepravovať“. Vtedy však na jeho rokovaní nebol dostatok koaličných poslancov, Mečiar a Slota chýbali.

Predseda výboru László Nagy a SMK považuje za protiústavné aj to, že niektorým postihnutým štát neprispeje vôbec. Ak totiž hotovosť na účtoch alebo hodnota iného majetku, ktorá hendikepovaný nevyhnutne nepotrebuje k životu, presiahne 39 833 eur (1,2 milióna korún), príspevok nedostane, alebo mu ho vezmú, aj keď je rovnako postihnutý ako ten, kto príspevok získal.

Parlament názor výboru nepovažoval za dôležité a schválil návrh ministerky. Tomanová protiústavnosť odmietla s tým, že len nadväzuje na to, čo platí už od roku 1999. „Ak súčasný systém nie je v rozpore s ústavou, ako môže byť tento zákon?“ Za návrh hlasovala aj SDKÚ.