Dobrovoľnícke aktivity v živote ľudí so zdravotným postihnutím

Neziskový sektor spolu s dobrovoľníctvom sa stále pokúšajú nájsť svoje miesto v spoločnosti, ktoré im patrí, vzhľadom k tomu, že sú dôležitým prostriedkom pri riešení mnohých spoločenských problémov.

Dobrovoľníctvo nie je v ľudskej spoločnosti ničím novým. Už v dávnej minulosti nezištne pomáhali tí, ktorí boli na tom lepšie tým, ktorí kvôli chorobe, chudobe, či prírodnej katastrofe potrebovali pomoc. Dobrovoľníctvo bolo vždy prítomné medzi ľuďmi. Jednému vyhovuje rola dobrovoľníka, inému rola toho, v prospech koho dobrovoľník svoju činnosť vykonáva, tretí si myslí, že to je „nezmysel pre naivných“ a ďalší hovorí, že to preňho nie je.

O dobrovoľníctve vo všeobecnosti ako aj o jeho význame pre zdravých dobrovoľníkov sa napísalo už množstvo publikácií a článkov, ale o význame dobrovoľníckych aktivít pre dobrovoľníkov so zdravotným postihnutím nie je takmer nič. I to bol jeden z dôvodov, prečo som si vybrala túto problematiku ako tému dizertačnej práce. Druhý dôvod bol ten, že táto téma mi je veľmi blízka, nakoľko som dobrovoľnícku činnosť ešte donedávna intenzívne vykonávala a mám taktiež zdravotné postihnutie. Zároveň moja diplomová práca bola zameraná na dobrovoľníctvo mladých ľudí z pohľadu sociálnej prevencie. Chcela som trochu hlbšie nazrieť do tejto problematiky i z pohľadu ľudí so zdravotným postihnutím. V diplomovej práci som sa okrem iného zameriavala i na to, aký význam má dobrovoľníctvo v živote mladého človeka, ako ho mení, formuje jeho charakter a ako vplýva na jeho osobnosť. Chcela som zistiť, či tomu podobne bude aj u dobrovoľníkov so zdravotným postihnutím.

Celý okument je možné si otvotiť, alebo stiahnuť vo formáte DOC  

Kontaktné údaje
PhDr. Katarína Bundzelová, PhD
Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
Trnavská univerzita
Tel.: +421 904 266 403