50 výročie spoločnosti Coloplast A/S
Počúvať a reagovať


Intermitentná katetrizácia v liečbe neurogénneho mechúra

Jedným z najzávažnejších dôsledkov poškodenia inervácie dolných močových ciest je porucha vyprázdňovania močového mechúra. Zapríčiňuje ju buď strata kontrakčnej schopnosti močového mechúra, alebo funkčná prekážka v močovej trubici z poruchy relaxácie (uvoľnenia) vonkajšieho zvierača močovej trubice. Zadržiavanie moču v mechúri, zvlášť v podmienkach vysokého tlaku, je pri neurogénnom mechúri hlavnou príčinou druhotného poškodenia obličiek a recidivujúcej močovej infekcie.

Zadržiavanie moču vedie súčasne k zníženiu využiteľnej kapacity močového mechúra a následne inkontinencii moču s krátkym intervalom suchosti. Tieto problémy sa najčastejšie týkajú pacientov s poškodením miechy po úraze chrbtice a rázštepe chrbtice (spina bifida).

Štandardom liečby poruchy vyprázdňovania neurogénneho pôvodu je intermitentná katetrizácia, ktorá umožňuje cyklické opakovanie fázy plnenia a vyprázdňovania močového mechúra podobne ako je tomu u zdravých jedincov. Vykonáva sa sterilným alebo nesterilným tzv. čistým spôsobom. Dlhoročné skúsenosti potvrdzujú, že ide o mimoriadne účinnú metódu prevencie resp. liečby druhotných komplikácií na obličkách, močových infekcií ako aj sprievodnej inkontinencie moču. Malé deti cievkujú rodičia, väčšie deti a dospelí obvykle nemajú problémy s rýchlim osvojením techniky autokatetrizácie. Výhodou je, že zavádzanie cievky do mechúra je u neurogénneho mechúra pre necitlivosť sliznice močovej trubice bezbolestné a pri použití hydrofilnej cievky aj jednoduché a bezpečné.

Počet pacientov praktizujúcich intermitentnú katetrizáciu má na Slovensku stúpajúcu tendenciu, ale ešte stále je veľa takých, ktorí o nej nevedia, alebo ju z rôznych dôvodov odmietajú. Informácie o tom, či ste vhodným kandidátom na intermitentnú autokatetrizáciu môžete získať na krajských urologických pracoviskách vybavených potrebnou diagnostickou technikou (urodynamické vyšetrenie).

V prvom poradí to odporúčam všetkým pacientom praktizujúcim močenie pomocou vyklepávania mechúra a tým, ktorí majú opakované močové infekcie. V neposlednom rade aj tým, ktorí chcú riešiť svoje problémy s inkontinenciou.

Intermitentná katetrizácia (IK) je bezpečná metóda, ale vyžaduje zo strany pacienta dodržanie viacerých pravidiel, ktoré majú pre jej hladký priebeh a splnenie očakávaného efektu veľký význam. Užitočné informácie a odporúčania sa dajú zhrnúť do nasledovného „desatora“:

  1. Hlavnou pomôckou na overenie správnosti režimu IK je mikčný denník, do ktorého pacient počas 24 hod. cyklu zaznamenáva objem prijatých tekutín, jednorazové objemy vypusteného moču, celkový objem moču, počet epizód a okolnosti inkontinencie. Do celkového objemu sa má zarátať odhadnuté množstvo uniknutého moču.
  2. Nadmerný príjem tekutín je pri IK nevhodný. Môže viesť k poškodeniu obličiek a zhoršeniu inkontinencie. Správnosť pitného režimu sa overuje na základe množstva moču vyprodukovaného za 24 hodín. U dospelých je to okolo 1600 ml/deň. Do objemu prijatých tekutín treba zarátať pre vysoký obsah vody aj ovocie.
  3. Najdôležitejšie v prevencii recidivujúcej močovej infekcie pri IK sú dostatočná frekvencia cievkovania a vyprázdnenie mechúra „do poslednej kvapky“.
  4. Odporúčaný interval cievkovania je 6 hodín (4x/deň), nemá prekročiť 8 hodín (3x/deň). Pri recidivujúcej infekcii je vhodné pridať jedno nočné cievkovanie). Zvýšením počtu katetrizácií sa rieši aj krátky interval suchosti. U malých detí sa akceptuje 8 cievkovaní/deň. Predpis väčšieho počtu katétrov vyžaduje súhlas zdravotnej poisťovne.
  5. Jednorazový objem vycievkovaného moču nemá prekročiť 400 ml. Individuálny bezpečný objem pre obličky sa stanovuje urodynamickým vyšetrením. Kapacita mechúra pod 250 ml napriek medikamentóznemu tlmeniu mechúra vyžaduje preverenie vhodnosti IK.
  6. Náhle zhoršenie inkontinencie resp. skrátenie suchého intervalu môže byť zapríčinené nadmerným príjmom tekutín, infekciou močového mechúra (nie je spojená s horúčkou) alebo zmenou v neurologickom postihnutí a je dôvodom na neodkladnú konzultáciu urológa.
  7. Nikdy nekombinujte vyklepávanie močového mechúra (reflexné močenie) s dodatočnou IK. Môže to viesť k závažnému poškodeniu horných močových ciest.
  8. U mužov sa pri zavádzaní cievky nesmie použiť násilie. Pri problémoch so zavádzaním cievky sa treba neodkladne poradiť s urológom.
  9. Každý horúčnatý stav v priebehu IK vyžaduje okamžitú konzultáciu urológa.
  10. Baktérie v moči počas IK má 70-90 % pacientov. Ak nie sú prítomné príznaky infekcie, niet dôvodov na obavy ani na preventívne podávanie antibiotík.

Prof. MUDr. Ladislav Valanský, PhD.,
Urologická klinika Lekárskej fakulty UPJŠ a FN L. Pasteura, Košice