Činnosť Rady vlády Slovenskej republiky pre problematiku občanov so zdravotným postihnutím

Predovšetkým je potrebné deklarovať, že Rada vlády Slovenskej republiky pre problematiku občanov so zdravotným postihnutím (ďalej: RV SR pre problematiku OZP) je do takej miery aktívna, do akej miery o jej aktivity MPSVR stojí. Predsedom RV SR pre problematiku OZP je vždy aktuálne pôsobiaci minister MPSVR. Pani ministerka Tomanová dlhé mesiace neprejavila ani ten najmenší záujem o túto radu a tak nezvolávala ani jej zasadnutia. I keď by zasadnutia mala zvolávať štvrťročne, stalo sa, že členovia RV SR pre problematiku OZP nestretli sa viac ako pol roka.

Súčasná situácia tiež nie je ružová. Dlhšie sa totiž riešili kompetencie ohľadom RV SR pre problematiku OZP a celá rada sa mala presunúť pod gesciu podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny. Nakoniec je riešenie úplne prekvapivé, keď predsedom pretransformovanej rady sa stal podpredseda vlády SR a podpredsedom Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím ministerka PSVR. Dodávam len, že pred transformáciou bol podpredsedom zástupca organizácií občanov so zdravotným postihnutím. V rámci transformácie RV SR pre problematiku OZP zmenil sa aj názov rady na Radu vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím. Ďalšou významnou zmenou je vytvorenie Sekretariátu RV SR pre osoby so zdravotným postihnutím, pričom sekretariát je spoločný s Radou vlády pre seniorov, V súčasnom období je už známe aj meno riaditeľky sekretariátu. Riaditeľkou sekretariátu sa stala MUDr. Jolana Javorková. (Kontakt je uvedený na konci článku.)

Samotné aktivity v rámci Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím spočívali v uplynulom období najmä v pripomienkovaní rôznych materiálov, z ktorých pre našu komunitu sú najdôležitejšie najmä nástupnícke zákony zákona o sociálnej pomoci – zákon o sociálnych službách a zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia – a Zoznam pomôcok čiastočne alebo plne uhrádzaných zo zdravotného poistenia. Okrem týchto zákonov sme sa venovali aj ďalším, ako napríklad:

  • Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím
  • Európska sociálna charta
  • Zákon o pomoci v hmotnej núdzi
  • Návrh nariadenia vlády Slovenskej republiky o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti
  • Zákon č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov
  • Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele
  • Zákon o sociálnom poistení
  • Zákon o životnom minime
  • a ďalšie.

Za pripomienky k týmto zákonom patrí veľká vďaka rôznym občianskym združeniam. Lenže! Pokiaľ som pred chvíľou písal o nezáujem smerom k existencii Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím, v súčasnom období už naozaj neviem ako nazvať stav, v akom sa RV SR OZP nachádza.

Vzhľadom na transformáciu RV SR pre problematiku OZP na RV SR OZP pani ministerka Tomanová odvolala členov RV SR pre problematiku OZP ku dňu 31. júlu 2008. Mali byť teda vypísané ďalšie voľby. Dnes je 10. novembra 2008 a vieme iba toľko, že pred pár týždňami mali možnosť sa prihlásiť organizácie osôb so zdravotným postihnutím k spolupráci s RV SR OZP a že malo by byť zvolané zasadnutie Zhromaždenia zástupcov organizácií občanov so zdravotným postihnutím ešte do novembra. Práve toto zhromaždenie má v kompetencii zvoliť predsedov a podpredsedov sekcií pre jednotlivé druhy zdravotného postihnutia a až po tomto akte, respektíve po riadnom vymenovaní týchto osôb začne naplno fungovať RV SR OZP. Vynára sa tu ale jedna otázka. Ako je možné, že po toľkých prípravách RV SR OZP práve v tom období neexistovala a neexistuje, keď boli prerokovávané pre nás snáď tie najdôležitejšie zákony v NR SR? Aká zhoda náhod!?

Napriek tejto žalostnej situácie zúčastnili sme sa každého rokovania, pripomienkového konania, rozporového konania k zákonu o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Zúčastnili sme sa a aj vystúpili na rokovaní výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie. Robili sme to aj napriek tomu, že tie rokovania neboli o rovnováhe. Dnes už môžeme konštatovať, že zákon bol prijatý Národnou radou SR v podobe, v akej nám ho MPSVR predstavilo na začiatku rokovaní. Udiali sa v zákone oproti počtu našich pripomienok iba také minimálne zmeny, že nedovolím si hovoriť o žiadnom úspechu pri presadzovaní záujmov občanov so zdravotným postihnutím. Nehovorím tým samozrejme, že zákon neobsahuje žiadne pozitívne prvky. To by nebola pravda! Ide skôr o to, že popri týchto pozitívnych zmenách nedali sa dosiahnuť žiadne úspechy v odstránení diskriminačných prvkov zákona a prešli do zákona aj také zmeny, ktoré posilňujú postavenie úradníka v posudzovaní potrieb osôb so zdravotným postihnutím.

Čaká nás teda dôležité obdobie. Od 1. januára 2009 budeme mať nový zákon s mnohými novými pravidlami a znova budeme musieť prekonať obdobie zavedenia zákona do praxe, i keď na základe prijatia zákona nie je potrebné prepracovať posudky. Čakajú nás voľby v rámci Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím a ostáva nám iba dúfať, že ostali ešte medzi nami takí, ktorí budú mať záujem o túto nevďačnú dobrovoľnícku prácu.

Kontakt na Sekretariát Rady vlády SR pre seniorov a Rady vlády SR pre osoby so zdravotným postihnutím
MUDr. Jolana Javorková, riaditeľka
Bc. Lívia Jurová
tel.: +421 - 2 - 2046 3110
fax.: +421 - 2 - 5292 6136
livia.jurova@employment.gov.sk

Tibor Köböl