Týždeň sme prežili v kúpeľnom meste Dudince

Sociálna rehabilitácia v hoteli Bučinár

Napriek skutočnosti, že slovenské mestá stále pracujú na minimalizácii bariérových priestorov, štatistika hovorí jednoznačne - až 95% budov, v ktorých ťažko telesne postihnutí žijú, alebo ich využívajú, nie je bezbariérová, bazálne potreby nie sú zabezpečené. Tiež sa týka zdravia ťažko telesne postihnutých osôb. Svoje zdravie si väčšinou začneme vážiť až vtedy, keď nás do postele pritlačí nejaký zdravotný neduh. Ak už raz chorobu získame, musíme s chorobou žiť Pre ťažko telesne postihnutých existuje jediná cesta – urobiť pre svoje zdravie všetko, vyrovnať sa s osudom a naučiť sa s handicapom - so svojou chorobou žiť. Jednou z vynikajúcich príležitostí sú spoločné stretnutia na sociálno-rehabilitačných pobytoch, kde postihnutí nielen získajú kondičku, posilnia svalstvo, získajú informácie, ale zároveň aj psychicky pookrejú. Doprajú si týždeň plný športu, osvety, zábavy i kultúrneho vyžitia.

Organizácia vozičkárov ťažko telesne postihnutých a vozičkárov (RŠO SZTP) vynakladá enormné úsilie, aby sa situácia na Slovensku zlepšila. Organizácia využila aj tento rok služby jediného z mála bezbariérových hotelov na Slovensku a v troch turnusoch sa v hoteli Bučinár stretlo 70 ťažko telesne postihnutých ľudí, odkázaných na vozíček, vrátane svojich sprievodcov. Počas celého dňa sa účastníci „odovzdali do rúk" pracovníkom rehabilitácie, kde absolvovali masáže, perličkový kúpeľ, podvodnú masáž, parafín, črevnú sprchu, fitnescentrum, sauna a solárium. Z elektroliečebných procedúr bola ponúknutá Ultrazvuková terapia, Diadynamic, Phyaction a Hydrogalvan. Program ďalej tvorili prednášky, plávanie v bazéne v hoteli i na kúpalisku v Dudinciach, ktoré je od hotela vzdialené asi 10 minút cesty.

Sprostredkovali sa i vstupy do Kryokomory v hoteli Rubín. Vedenie hotela účastníkom sociálnej rehabilitácie spríjemnili pobyt posedením v Slovenskej kolibe, kde sa podávali špeciality pripravované na drevenom uhlí. Príjemné chvíle sa trávili aj v kaviarni hotela, či už pri šálke kávy alebo vo víre tanca niekoľkokrát do týždňa počas tanečných zábav so živou hudbou.

V hoteli Bučinár sa nezabudlo ani na osvetovú činnosť. Okrem predstavenia firiem, dodávajúcich rôzne kompenzačné pomôcky, tu odzneli zaujímavé prednášky pána V. Franka, ktorý prítomných oboznámil s problematikou sociálnej rehabilitácie – jej význam, ďalej o návrhu zákona o sociálnych službách a kompenzáciách o podaných návrhov v legislatíve zo strany organizácie a ďalších občianskych združení. Hodnotná bola aj prednáška Ing. M. Hrebeňára ako získať vozíček zo zdravotnej poisťovne a zo štátnej správy.