Na hotel Bučinár v Dudinciach, kde sme v posledných rokoch organizovali sociálnu rehabilitáciu spomíname už len s nostalgiou. Hotel je v rekonštrukcii a zrejme v čase hospodárskej a fi nančnej krízy, ešte dlho bude.

Za výdatnej podpory organizácie v tomto roku rehabilitáciu pre 85 adeptov RŠO reha- SZTP zorganizovala v hoteli Máj v Piešťanoch. Hotel bol kedysi postavený pre ŤTP a je bezbariérový. Čo sa týka cenokedysi vých relácií, nie je lacný. Žiaľ cenových cenonemôžeme si vyberať, bezbariérové zariadenie s ubytovaním aspoň pre 15 vozičkárov naraz na Slovensku neexistuje.

Človek odkázaný na vozíček, pre udržanie kondičky a pre získanie informácií v sociálnej a zdravotnej sfére, by sociálnu rehabilitáciu mal absolvovať každý rok. Aj napriek vysokej pobytovej cene sme uspokojili každého, kto o rehabilitáciu požiadal.

Na rekondičný pobyt nebola pozvaná zdravotná sestra, ani lekár, pretože zdravotný personál tu bol. Každý účastník mal od svojho ošetrujúceho lekára sprievodnú správu. Zdravotnú prehliadku absolvovali všetci účastníci, boli im odovzdané knižky s procedúrami, kde mali naprogramovanú liečbu. V prípade úrazu, či iného zdravotného neduhu bolo vyšetrenie a ošetrenie zo strany lekárskeho tímu zabezpečené.

Rehabilitácia bola pripravená pre osoby telesne a ťažko telesne postihnuté (deti, mládež, dospelí) s vrodenou alebo získanou chorobou.

Úvod do problematiky sociálnej rehabilitácie vo svojej prednáške uskutočnili vedúci pobytov.

Cieľom aktivít zameraných na rekondično-sociálnu rehabilitáciu ľudí s telesným a s ťažkým telesným postihnutím rôzneho veku, je aktivizovať ich vnútorné schopnosti na prekonanie osobnostných a sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia. Cieľom aktivít je dosiahnuť čo najvyšší možný stupeň samostatnosti osôb s ťažkým telesným postihnutím. Je to jedna z ciest, ktorá prispieva k nezávislejšiemu životu (independent living) týchto osôb.

Sociálna rehabilitácia, ktorá obsahuje v sebe nácvik sebaobsluhy, vedenie domácnosti, nácvik špeciálnych komunikačných zručností, nácvik používania kompenzačných pomôcok, nácvik sociálnej komunikácie, poradenstvo umožňujúce týmto osobám samostatnosť a pomoc v zdravotných a sociálnych problémoch prispeje k lepšiemu začleneniu detí, mládeže a dospelých do spoločnosti a zvýšením ich nezávislosti sa zlepší aj kvalita ich života a možnosti uplatnenia.

Svoje zdravie si väčšinou začneme vážiť až vtedy, keď nás pritlačí nejaký stály zdravotný neduh - postihnutie. Ak už raz chorobu získame, musíme s chorobou žiť. Poznáme dva také poslovenčené termíny - odborné výrazy – couping a complaens.

Znamená to, keď už raz chorobu kúpim, musím sa s ňou naučiť žiť. Pre telesne postihnutých existuje jediná cesta – urobiť pre svoje zdravie všetko, vyrovnať sa s osudom a naučiť sa s handicapom - so svojou chorobou žiť. Jed nou z vynikajúcich príležitostí sú spoločné stretnutia na sociálno-rehabilitačných pobytoch, kde postihnutí nielen získajú kondičku, posilnia svalstvo, získajú informácie, ale zároveň aj psychicky pookrejú. Do prajú si šport, osvetu, zábavu i kultúrne vyžitia.

Zmyslom rekondície pre osoby s telesným a ťažkým telesným postihnutím je poskytnúť účastníkom ucelený súbor praktických informácií o sociálnej inklúzii a nie exklúzii, o sociálnej adaptácii a integrácii osôb telesne a ťažko telesne postihnutých, umožňovaných výchovnou, liečebnou a pracovnou rehabilitáciou, sociálnym, technickým i psychickým kompenzovaním dôsledkov telesného postihnutia.Na základe získaných poznatkov o problematike osôb s telesným a ťažkým telesným postihnutím názorného objasnenia a praktického overenia, či vyskúšania reálnych možností, spoločenské aktivity ovplyvniť postoj a názory ťažko telesne postihnutých, vzbudiť a podchytiť záujem o sebaobsluhu, trvalejšiu sebavýchovu, sebavzdelávania o vhodné formy spoločenského zapojenia, o náročné ciele životného uplat nenia.

Rekondično-sociálny pobyt mal 8 základných častí

• Fyzická kondícia a rehabilitácia

Pod vedením odborného garanta rehabilitácie absolvovali cvičenie - rehabilitáciu so zreteľom na zvýšenie fyzickej kondície rozvoja pohybovej schopnosti a sebaobsluhy.

Výber miesta konania v zariadení hotela Máj sa vybral aj z toho dôvodu, že tu bola možnosť plávania a rehabilitačných cvičení v bazéne, a balneoterapie.

V rámci ranných rozcvičiek, ktoré sa uskutočnili denne pod vedením E. Frankovej a A. Homolovej sa zvyšovala kondička. Ďalej účastníci denne absolvovali (podľa predpisu ošetrujúceho lekára pri vstupnej prehliadke) vaňové kúpele, bazén, klasické a podvodné masáže, vírivku, CO2 kúpeľ, elektroliečbu a parafín a ďalšie. Takmer každý účastník okrem procedúr v rámci pobytu si ešte ďalšie procedúry zakúpil.

Fyzické možnosti sú pre každého človeka veľmi dôležité. Potrebuje ich pri pohybe i sebaobsluhe, určujú mieru nezávislosti, súvisia s možnosťami sebarealizácie i našimi náladami.

• Sociálno-právna tematika

Dôležitou časťou rekondície za účasti fundovaných odborníkov - lektorov bolo získať informácie v sociálno - právnej sfére.

Za účasti vedúcich pracovníčok UPSVaR v Nitre, odboru sociálneho Dr. Kováčovej a Ing. Ballonovej prednášali na tému zákon o kompenzáciách, zákon o životnom minime, Pán V. Franko s účastníkmi besedoval o zákone o sociálnych službách, o sociálnom poistení a zákone o službách v zamestnanosti.

• Pracovné uplatnenie

K začleneniu zdravotne postihnutého človeka do pracovnej činnosti mu umožňuje nájsť nový kolektív ľudí, nových spolupracovníkov a naviazať nové kontakty. Pomáha mu zapojiť sa znovu do spoločenského procesu, získať existenčné aj pracovné istoty a tým aj predpoklad pre rovnoprávne postavenie medzi ostatnými ľuďmi. Z otázok a odpovedí vyznelo, že zamestnať občana s ťažkým telesným postihnutím je problém.

• Šport

Šport má nezastupiteľné miesto v živote ľudí a najmä v živote človeka telesne postihnutého. Veď k tomu, aby človek nejakým spôsobom telesne postihnutý sa dopracoval k určitému stupňu sebaobsluhy a sebestačnosti, musel cvičiť, nech už ako pacient v niektorom rehabilitačnom ústave, v kúpeľoch alebo doma. Miera sebestačnosti je priamo úmerná dávkam a povahe rehabilitačných úkonov a vnímavosti každého jedinca. Z jedných takých rehabilitačných cvikov je aj športová činnosť. Šport je taká svojím spôsobom spoločenská záležitosť, lebo sa ľudia stretávajú, komunikujú, v rámci spoločnosti športovcov sa zúčastnia aj iných než športových akcií, čo ocení najmä človek, vyradený zo zdravotných dôvodov z pracovného pomeru.

Športová činnosť zvyšuje istotu ľudí, ich sebadôveru, upevňuje zdravie a udržuje dobrý psychický stav. Šport v primeraných dávkach, podľa povahy postihnutia, je prospešný pre každého telesne postihnutého človeka.

Počas rekondície sa usporiadali športové hry: slalom vozičkárov, majstrovstvo kurzu v šachoch, v stolnom tenise, v trojboji. Športové hry mali veľký ohlas.

• Sebaobsluha s cieľom sebestačnosti

Na danú tému vedúci rekondície V. Franko diskutoval počas celého pobytu, pri športe, preprave, cvičení a demonštrovali sa praktické ukážky sebestačnosti.

Rekondície sa zúčastnila prevažná väčšina vozičkárov, ktorí sa učili zvládnuť tie najpodstatnejšie prvky sebaobsluhy.

• Coping

Tí adepti, ktorí sa rekondície zúčastnili po prvý krát, mali určitú krízu, riešilo sa to tým, že sa im od vedúceho i ďalších účastníkov podávali maximálne informovanosti.

• Demonštrácia KROP a zdravotných a kompenzačných pomôcok

Už oddávna používajú ľudia najrôznejšie pomôcky, ktoré im pomáhajú ľahšie zvládnuť rôzne činnosti. Niektoré druhy činností by sme dnes už bez pomoci najrôznejších špecializovaných pomôcok vôbec nevedeli zvládnuť. Úraz alebo nemoc vo špecializovaveľa prípadoch poškodí základné funkcie ľudského organizmu a človek prestane ovláda úlohy, ktoré predtým pre neho boli samozrejmé.

Niekedy sa dá zhoršenie pohyblivosti končatín, zoslabeniu hmatového mechanizmu atď. odstrániť intenzívnou rehabilitáciou. V niektorých prípadoch však ani najlepšia rehabilitácia nemôže nahradiť stratu funkcii horných alebo dolných končatín, nech už samostatnou (amputáciou) alebo praktickým (ochrnutím spôsobené prerušením miechy). Tu je nutné použiť špeciálne pomôcky, ich úlohou je úplne alebo aspoň čiastočne nahradiť funkciu jednotlivých časti tela. Tieto pomôcky sa nazývajú podľa svojho účelu kompenzačné.

Prednášky a demonštrácie zdravotných, rehabilitačných a kompenzačných pomôcok boli zamerané:

  • kompenzačné pomôcky umožňujú sebaobsluhu
  • umožňujú prácu v domácnosti
  • umožňujú výkon povolania
  • umožňujú robiť rôzne športy a kultúrne vyžitie

Na prezentovanie pomôcok boli pozvané fi rmy, ktoré sa zaoberajú liečbou a distribúciou kompenzačných a zdravotných pomôcok. Menovite sa zúčastnili:

  • ADELI CENTRUM Piešťany
  • Otto Bock Bratislava
  • KURY SLOVAKIA
  • HARTMAN Rico

Distribútori účastníkov oboznámili o tom ako si môžu zabezpečiť ako opraviť tieto pomôcky.

• Voľnočasové aktivity a Klubové večery

Trávenie voľného času v živote telesne postihnutého má nesmierny význam. Počas rekondície sa zorganizoval privítací večierok, besedy, večery vtipov, prechádzky, návštevy pamätihodností. Nechýbal ani dôstojný rozlúčkový večierok s vlastným kultúrnym programom.

Poďakovanie patrí: MPSVaR SR za poskytnuté fi nancie z GRANTovej položky, SZTP ako garantovi a nesporne organizátorovi RŠO SZTP so sídlom v Nitre.

RŠO SZTP v Nitre žiada o vyšší počet pridelených poukazov a to najmenej 100 účastníkov a to z dôvodu veľkého množstva žiadateľov.

V SR je veľký problém zabezpečiť bezbariérové zariadenie, kde by sa rekondičný pobyt mohol uskutočniť. V tomto smere žiadame podporu a pomoc.

mo